Z wizytą na barokowym dworze

W dniu 21 lipca 2013 r. (niedziela)  o godz. 18.00  w ramach 14. Wędrownego Festiwalu Filharmonii  Łódzkiej „Kolory Polski” odbył się w naszym kościele parafialnym koncert muzyki dawnej pt. „Z wizytą na barokowym dworze”. Podczas koncertu w Bełchowie, na barokowy dwór przenieśli nas muzycy specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej.

Marek Niewiedział, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, Królewskiego Konserwatorium w Hadze oraz Hochschule für Musik und Theater w Lipsku,  jeden z pierwszych oboistów w Polsce profesjonalnie zajmujących się grą na historycznych obojach.

Zbigniew Pilch, solista, kameralista i dyrygent, jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, artystą o niezwykle szerokich zainteresowaniach, które obejmują muzykę instrumentalną od XVI do XXI w. Gra na skrzypcach barokowych i współczesnych, altówce oraz violi d’amore.

Anna Mikołajczyk, absolwentka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, współpracująca z Operą Bałtycką. Szczególnie ceniona jest w kręgu muzyki dawnej.

Mirosław Feldgebel – absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – na klawesynie (jest szefem artystycznym zespołu „Mercurius”), na harfach średniowiecznych i renesansowych (współpracował m.in. z zespołem „Ars Nova”) oraz na pianoforte.

Podczas koncertu artyści wykonali  utwory  H. Purcella – pieśni („Music for a while”, „If music be the food of love”, „Sweeter than roses”) oraz G. F. Haendla  –  9 Arii niemieckich HWV 202–210, Sonata g-moll op. 2 nr 8 HWV 393, Sonata F-dur HWV 363.

Artystów oklaskiwało kilkaset osób. Zgromadzona w kościele publiczność domagała się po występie  bisów. Wykonawcy chwalili zachowanie słuchaczy i dobrą akustykę naszego parafialnego kościoła. Pozostaje tylko mieć nadzieję, iż był to pierwszy ale nie ostatni koncert w naszym parafialnym kościele w ramach Wędrownego Festiwalu Filharmonii  Łódzkiej „Kolory Polski. Prezentowane zdjęcia z koncertu są autorstwa Marcina Stępnia.