O parafii

Kościół p. w. św. Macieja Apostoła, par. erygowana w 1649 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Łubieńskiego, Prymasa Polski.

Pierwszy kościół istniał przed 1548 rokiem, konsekrował go biskup Sebastian Żydowski, sufragan gnieźnieński. Nowy kościół ufundował arcybiskup gnieźnieński Maciej Łubieński, Prymas Polski i erygował przy nim parafię. W 1755 roku odnowiono kościół oraz dobudowano wieżę i zakrystię. Przetrwał on do roku 1826.

Obecny murowany, jednonawowy, orientowany kościół został wzniesiony w latach 1865-1867. Poświęcił go ks. Maciej Wołowicz dnia 21 sierpnia 1867 roku, a konsekrował go dnia 7 czerwca 1887 roku arcybiskup Wincenty Chościak Popiel. W latach 1900 – 1902 ks. Daniel Michałowski dobudował do niego prezbiterium i kaplicę.
Kościół posiada sześć ołtarzy. Ołtarz główny, drewniany, z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem w srebrnych sukienkach z XVIII w. drewniany ołtarz św. Macieja patrona kościoła, drewniany ołtarz św. Stanisława, murowany z polichromowaną sztablaturą ołtarz św. Anny [obraz mal. J. Stelmaski 1917 r.], murowany z polichromowaną sztablaturą ołtarz św. Józefa Oblubieńca NMP. [obraz mal. J. Stelmaski 1917 r.], w kaplicy ołtarz Serca Pana Jezusa i obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy[poświęcony przez Leona XIII a ofiarowany przez nieznaną z imienia księżnę Radziwiłłową – wg ks. W. Maleja].

Dane o parafii:

• Kronika parafii prowadzona od 2000 r.

Księgi metrykalne:

• Chrzty od 1757 r.
  • Małżeństwa: od 1757 r.
  • Zgony: od 1757 r.

Data odpustu:

• 14 maja św. Macieja

Doroczna adoracja:

• 6, 7, 8 września

Liczba parafian: 5099

Miejscowości należące do parafii:

• Bełchów
  • Bełchów Osiedle – ulice: 1-go Maja, Broniewskiego, Brzozowa, Chopina, Cicha, Dworcowa, Gwardii Ludowej, Kilińskiego, Kościuszki, Leśna, Mickiewicza, Miodowa, Narutowicza, Ogrodowa, Orzeszkowej, Polna, Przemysłowa, Reymonta, Różana, Skłodowskiej, Słoneczna, Sosnowa, Szkolna, Żeromskiego.
  • Borowiny
  • Chyleniec