Niedziela – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 19 maja 2024 r.

1. Dziś wraz z całym Kościołem obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wspominamy dzień, kiedy na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów zstąpił Duch Święty pod postacią ognistych języków. Dzięki Jego mocy uczniowie wyszli z Wieczernika, aby głosić całemu światu orędzie zbawienia. Dziś prosimy, aby „Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy” (modlitwa nad darami). Niech nas umacnia swoimi darami, abyśmy byli prawdziwymi świadkami Chrystusa w dzisiejszym świecie.

2. Dzisiejsza uroczystość kończy okres Wielkanocy. Przypominamy jednocześnie, że czas Komunii św. wielkanocnej tradycyjnie jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli do przyszłej niedzieli. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

3. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała, która przypada 30 maja. W tym roku porządek budowy ołtarzy będzie następujący: Ołtarz I –  DZIERZGÓWEK,  Ołtarz II – BOROWINY i CHYLENIEC, Ołtarz III – SIERAKOWICE LEWE,   Ołtarz IV – OSP.  Uprzejma prośba do sołtysów, członków Rady Sołeckiej i członków Rady Parafialnej z powyższych wsi, aby zadbali o zbudowanie godnego ołtarza na przyjęcie Chrystusa Eucharystycznego.

4. Jutro zwrócimy się w sposób szczególny do Maryi jako Matki wszystkich wierzących – Matki Kościoła w Jej święto poświęcone temu tytułowi, który uroczyście potwierdził papież Święty Paweł VI na zakończenie trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II w listopadzie 1964 roku. Natomiast w piątek 24 maja przypada wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych i jest to dzień szczególnej modlitwy za Kościół w Chinach.

5. W najbliższy czwartek, 23 maja, oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi. Święto to zostało wpisane do kalendarza liturgicznego na polecenie papieża Benedykta XVI, od ponad już dziesięciu lat jest obchodzone w naszej ojczyźnie.

6. Do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego przygotowują się pary narzeczonych:

a/  Klaudia Karolina Kunat, panna z parafii tutejszej – Damian Magdziarz – kawaler z parafii tutejszej,

b/ Natalia Orzechowska – panna z parafii tutejszej – Mateusz Szymon Ignatiuk – kawaler z parafii św. Stanisława BM w Komarnie

5. Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia: otwartości na działanie Bożej łaski oraz nieustannego czerpania mocy od Pana Jezusa, który jest cichy i pokornego Serca.